Zakoni i propisi
- GRADITELJSTVO
- Zakon o prostornom uređenju i gradnji (pročišćeni tekst)
- Zakon o arhitektonskim i inžinjerskim poslovima i djelatnostima u prostornom uređenju i gradnji (NN 152/08)
- Pravilnik o suglasnosti za započinjanje obavljanja djelatnosti građenja (NN 43/09)
- Zakon o poslovima i djelatnostima prostornog uređenja i gradnje(2015)
- Zakon o gradnji
- PRIJEVOZ
- Zakon o prijevozu u cestovnom prometu (pročišćeni tekst)
- Promjene zakona o prijevozu u cestovnom prometu (124/09)
- Pravilnik o posebnim uvjetima za parkiranje (NN 104/05)
- Pravilnik o raspodjeli dozvola za međunarodni prijevoz (NN 120/05)
- Promjene pravilnika o raspodjeli dozvola za međunarodni promet (NN 102/07)
Izdvojene novosti
Najava prikupljanja podataka za cijepljenje obrtnika i njihovih zaposlenika
Cijepljenje svih dionika gospodarstva i obrtništva predstavlja jedan od prioriteta u borbi protiv pandemije te je nužan korak ka uspostavljanju normalnog funkcioniranja svakodnevnog života.
Prema planu Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) cijepljenje obrtnika i njihovih zaposlenika jedna je od sljedećih faza u sustavnom planu cijepljenja.
Kako bi se cijeli zdravstveni sustav što bolje pripremio, pozivaju se svi obrtnici koji se žele cijepiti zajedno sa zaposlenicima da u sljedećih nekoliko dana prikupe i zabilježe sve informacije navedene u „Tablici za prikupljanje podataka o djelatnicima zainteresiranima za cijepljenje“, koju možete pronaći OVDJE. https://www.hok.hr/koronavirus-novosti/najava-prikupljanja-podataka-za-cijepljenje-obrtnika-i-njihovih-zaposlenika
Dvije prioritetne skupine
Obrtnici/zaposlenici svrstavaju se u dvije skupine.
U prvu skupinu svrstavaju se svi oni koji zbog specifičnosti radnog procesa ne mogu držati fizički razmak prema drugim zaposlenima ili klijentima ili koristiti zaštitnu opremu.
U drugu skupinu svrstavaju se oni s nižom razinom rizika.
Iznimno, u prvu prioritetnu skupinu uvrštavaju se oni zaposlenici koji su ključni za neometano kontinuirano funkcioniranje poslovnih ili proizvodnih procesa.
Naglašavamo, ispunjenu tablicu u ovom trenutku nije potrebno slati na bilo koju instituciju ili e-mail adresu, već je potrebno samo matičnom udruženju obrtnika javiti ukupan broj zainteresiranih.
Tablica s podacima treba biti sprema za sljedeći korak, u kojem će biti potrebno dostaviti podrobnije informacije.
Hrvatska obrtnička komora u ovom trenutku u suradnji s HZJZ-om traži najefikasniji način organizacije cijepljenja obrtnika i zaposlenih u obrtništvu.
O potrebi i načinu dostave podataka i „Tablice za prikupljanje podataka o djelatnicima zainteresiranima za cijepljenje“ Hrvatska obrtnička komora pravodobno će izvijestiti svoje članove.
Pročitajte više » | Napisano 29.04.2021.
Ugostitelji iz dvije najjužnije županije: nadamo se povoljnoj epidemiološkoj situaciji, sezona neizvjesna
Mjere suzbijanja pandemije teško pogodile ugostiteljski sektor, potrebne dugoročnije potpore kako bi opstali
Nakon sastanka u Poreču i Osijeku, Ceh ugostitelja i turističkih djelatnika Hrvatske obrtničke komore susreo se u Splitu s predstavnicima ugostitelja Splitsko-dalmatinske i Dubrovačko-neretvanske županije.
Cilj ovog susreta bila je razmjena mišljenja i iskustava kolega iz sektora kao i dogovor o daljnjim postupanjima predstavnika cehova oko traženja rješenja i nužne podrške svih razina vlasti, bez koje će oporavak ugostiteljstva biti gotovo nemoguć.
Mjere suzbijanja pandemije posebno su teško pogodile ugostiteljstvo. Prošlogodišnja turistička sezona čiji rezultati su zbog pojave epidemije bili znatno slabiji u odnosu na prošle godine, dvije zabrane rada u proteklih godinu dana i smanjeni poslovni kapaciteti znatno su utjecali na poslovanje ugostitelja.
Ove dvije županije zbog epidemiološke situacije imaju prilagođene mjere, u dijelovima Dubrovačko-neretvanske županije ugostiteljski objekti su zatvoreni, dok u Splitsko-dalmatinskoj imaju ograničenje rada do 20 sati.
Predstavnici ugostitelja traže ostanak potpora za očuvanje radnih mjesta i naknadu za pokrivanje fiksnih troškova dok god postoje bilo kakve mjere ograničenja rada i pad prihoda u odnosu na referentno razdoblje iz 2019. godine. No kako bi se potaknula poslovna aktivnost, bit će potrebne i dugoročnije mjere o kojima će ovisiti opstanak sektora. Dostupnost povoljnih kredita, ali i bespovratnih sredstava bit će nužni da bi se sektor oporavio.
Ugostitelji očekuju da nadležna ministarstva vode sustavnu brigu o sigurnosnim i zdravstvenim segmentima ulaska turista u Hrvatsku te da se takve informacije jasno i pravodobno plasiraju, jer su uspostavljeni protokoli preduvjet za uspješnu turističku sezonu. Naglasili su kako je važno da se što veći broj djelatnika u ugostiteljstvu cijepi, jer je procijepljivanje jedini izlaz iz pandemije i jamstvo da Hrvatska na ljeto bude na karti sigurnih destinacija.
Također, istaknute su aktivnosti koje županijski cehovi ugostitelja provode na svom području. Naglasili su kako suradnjom s lokalnom samoupravom uspijevaju ugostiteljima olakšati poslovanje u dijelu koji se tiče plaćanja najma javnih površina i prostora, poreza na potrošnju i dodatnih poticaja koji će im omogućiti da prebrode razdoblje smanjene poslovne aktivnosti.
Pročitajte više » | Napisano 29.04.2021.
Hrvatska obrtnička komora potpisala inicijativu za transformaciju poslovanja proizvođača plastičnih vrećica
S obzirom da je Vlada RH objavila Nacrt Zakona o gospodarenju otpadom iz kojeg je vidljivo da prijedlog Hrvatske gospodarske komore, Hrvatske udruge poslodavaca i Hrvatske obrtničke komore o obveznoj ugradnji minimalnog dijela reciklata u lagane plastične vrećice nije prihvaćen, pokrenuta je nova inicijativa koja predlaže alternativne načine rješavanja problema i mogućnosti transformacije poslovanja za proizvođače plastičnih vrećica.
Hrvatska gospodarska komora, Hrvatska udruga poslodavaca i Hrvatska obrtnička komora predlažu da se proizvođačima plastičnih vrećica osigura adekvatna financijska pomoć za investicije u nove tehnologije i nabavu opreme i strojeva. Na taj bi im se način omogućio nastavak poslovanja i zadržavanje radnih mjesta. Nadalje, predlaže se da se iz predmetne zabrane stavljanja na tržište laganih vrećica izuzmu biokompostalne lagane plastične vrećice. Takve vrećice u većini država članica EU smatraju alternativom za vrećice koje se zabranjuju i moguće ih je adekvatno zbrinuti kompostanama. S ciljem osiguravanja mogućnosti transformacije svih proizvođača iz sektora proizvodnje plastičnih vrećica, pripreme projekata i korištenja sredstava iz programa Europske unije, predlaže se da se mjera zabrane stavljanja laganih plastičnih vrećica na tržište primjenjuje od 1. siječnja 2025. godine.
Ova inicijativa pokrenuta je nakon provedene ankete o mogućnostima prelaska proizvođača na nove proizvodne segmente i procjenama visine ulaganja u novu opremu za proizvodnju novih/zamjenskih proizvoda. Dopisi su upućeni nadležnim saborskim odborima, čiji su članovi pozvani da još jednom razmotre prvotni prijedlog HGK, HUP-a i HOK-a o minimalnom udjelu reciklata u laganim plastičnim vrećicama s obzirom na rezultate provedene ankete, a kako bi se proizvođačima zajamčila održivost poslovanja i očuvanje radnih mjesta.
Pročitajte više » | Napisano 29.04.2021.
Hrvatska obrtnička komora započinje postupak relicenciranja obrta i pravnih osoba koji izvode naukovanje
U skladu s člankom 38. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o obrtu (127/19, 41/20) Hrvatska obrtnička komora dužna je provesti postupak provjere ispunjenosti uvjeta za izvođenje naukovanja kod svih obrtnika i pravnih osoba koji su licencirani prije više od sedam godina.
Na temelju navedene zakonske odredbe Hrvatska obrtnička komora putem područnih obrtničkih komora pristupa postupku relicenciranja.
Usklađivanje s trenutno važećim propisima je važno kako bi se osiguralo da učenici obavljaju naukovanje u sigurnim i provjerenim uvjetima. S obzirom da su materijalno-tehnički i kadrovski uvjeti u obrtima i pravnim osobama podložni promjenama, zakonodavac je ovom izmjenom zakona propisao ograničenje trajanja licencije na sedam godina. Nakon tog perioda potrebno je ponovno provjeriti uvjete, odnosno izvršiti relicenciranje.
Kroz cijeli postupak relicenciranja obrte/pravne osobe vodit će savjetnici za obrazovanje područne obrtničke komore koji će kontaktirati obrte/pravne osobe koji se trebaju relicencirati te će im pomoći savjetima i uputama, kao i pribavljati dio dokumentacije po službenoj dužnosti.
Preuzimanjem aktivne uloge u provedbi strukovnog obrazovanja obrtnici i pravne osobe daju veliki doprinos kvaliteti provedbe naukovanja jer na taj način osiguravaju najstručnije mentore za podučavanje naučnika izravno u samom poslovnom procesu. Ovakav način provedbe naukovanja dokazano stvara višestruke koristi za sve koji su uključeni u njen proces; obrte i tvrtke, učenike i gospodarstvo u cjelini.
Daljnje informacije možete dobiti na https://www.hok.hr/obrazovanje/strukovno-obrazovanje-za-programe-vezanih-obrta/relicenciranje.
Pročitajte više » | Napisano 29.04.2021.
Rok za predaju zahtjeva za otpis komorskog doprinosa istječe u petak 30. travnja
Rok za predaju zahtjeva za otpis komorskog doprinosa za obrtnike koji udovoljavaju propisanim uvjetima je petak 30. travnja 2021. godine. Nakon isteka navedenog roka više neće biti moguće predati zahtjev.
Podsjećamo, Upravni odbor Hrvatske obrtničke komore na svojoj je sjednici donio Odluku o uvjetima i kriterijima za otpis komorskog doprinosa u slučaju izvanrednih događaja ili stanja – COVID-19 za I. tromjesečje (siječanj-ožujak) 2021. godine. U nastavku su opisani kriteriji i uvjeti za realizaciju otpisa komorskog doprinosa temeljem zahtjeva.
Članovi koji obavljaju niže navedenu pretežitu djelatnost (sukladno „Uputi Porezne uprave o provedbi mjere nadoknade dijela ili svih fiksnih troškova u sklopu mjere Potpore za očuvanje radnih mjesta u djelatnostima pogođenim Koronavirusom (COVID-19)“ za veljaču 2021.), imaju pravo na otpis komorskog doprinosa za prvo tromjesečje 2021. godine uz podnošenje zahtjeva:
55.30 Kampovi i prostori za kampiranje
55.90 Ostali smještaj
56.10 Djelatnosti restorana i ostalih objekata za pripremu i usluživanje hrane
56.21 Djelatnosti keteringa
56.29 Ostale djelatnosti pripreme i usluživanja hrane
56.30 Djelatnosti pripreme i usluživanja pića
85.10 Predškolsko obrazovanje
85.20 Osnovno obrazovanje
85.31 Opće srednje obrazovanje
85.32 Tehničko i strukovno srednje obrazovanje
85.41 Obrazovanje nakon srednjeg koje nije visoko
85.42 Visoko obrazovanje
85.51 Obrazovanje i poučavanje u području sporta i rekreacije
85.52 Obrazovanje i poučavanje u području u području kulture
85.53 Djelatnosti vozačkih škola
85.59 Ostalo obrazovanje i poučavanje
85.60 Pomoćne uslužne djelatnosti u obrazovanju
90.01 Izvođačka umjetnost
90.02 Pomoćne djelatnosti u izvođačkoj umjetnosti
90.03 Umjetničko stvaralaštvo
90.04 Rad umjetničkih objekata
91.01 Djelatnosti muzeja
91.02 Djelatnosti knjižnica i arhiva
91.03 Rad povijesnih mjesta i građevina te sličnih zanimljivosti za posjetitelje
91.04 Djelatnosti botaničkih i zooloških vrtova i prirodnih rezervata
92.00 Djelatnosti kockanja i klađenja
93.11 Rad sportskih objekata
93.12 Djelatnost sportskih klubova
93.13 Fitnes centri
93.19 Ostale sportske djelatnosti
93.21 Djelatnosti zabavnih i tematskih parkova
93.29 Ostale zabavne i rekreacijske djelatnosti d.n.
Komorski doprinos otpisat će se na temelju zahtjeva i članovima čija je pretežita djelatnost zabranjena odlukama stožera civilne zaštite, koju trebaju priložiti uz zahtjev.
Nadalje, članovi Hrvatske obrtničke komore koji su korisnici mjere u sklopu „Potpore za očuvanje radnih mjesta u djelatnostima pogođenima Koronavirusom (COVID-19) i posljedicama katastrofe uzrokovane potresom na području Sisačko-moslavačke, Zagrebačke i Karlovačke županije“ za siječanj-veljaču 2021. Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (dalje u tekstu: mjera) mogu podnijeti zahtjev za otpis komorskog doprinosa.
U ovom je slučaju potrebno je, uz ispunjeni zahtjev za otpis komorskog doprinosa, dokazati pravo na korištenje mjere ispisanom Poreznom knjigovodstvenom karticom (PKK) iz Jedinstvenog portala Porezne uprave za I. stup obveznog mirovinskog osiguranja za obrtnika.
Zahtjev za otpis komorskog doprinosa obvezno se podnosi u pisanom obliku, najkasnije do 30. travnja 2021. godine.
Otpis komorskog doprinosa može se odobriti ako na dan 31. prosinca 2020. godine nema dugovanja većeg od 456 kuna po osnovi komorskog doprinosa.
Pretežitom djelatnošću smatra se djelatnost koja je kao takva upisana u Obrtni registar. Ako djelatnost koja je osnovni izvor primitaka/prihoda obrta u Obrtnom registru nije upisana kao pretežita, potrebno je odgovarajućim vjerodostojnim ispravama dokazati koja je djelatnost pretežita kao osnovni izvor primitaka/prihoda.
Član Hrvatske obrtničke komore za već uplaćeni iznos komorskog doprinosa za I. tromjesečje 2021. godine, a mu odobren zahtjev može zatražiti povrat ili koristiti preplatu za sljedeća razdoblja.
Obrazac zahtjeva za otpis komorskog doprinosa moguće je preuzeti ovdje. S obzirom da je obrazac moguće ispunjavati potrebno ga je otvoriti programom Adobe pa obratite pažnju na preferirani način otvaranja .pdf dokumenta u vašim postavkama na računalu.
Ispod ove objave uz obrazac zahtjeva za otpis komorskog doprinosa dostupna je i Odluka Upravnog odbora HOK-a te popis područnih komora kojima je potrebno dostaviti ispunjeni zahtjev.
https://www.hok.hr/koronavirus-novosti/rok-za-predaju-zahtjeva-za-otpis-komorskog-doprinosa-istjece-u-petak-30-travnja
Pročitajte više » | Napisano 28.04.2021.