Izdvojene novosti


Suradnjom do licencije za zajedničku provedbu naukovanja

Suradnjom do licencije za zajedničku provedbu naukovanja

Postoji određen broj gospodarskih subjekata koji bi se željeli uključiti u provedbu naukovanja, odnosno primati učenike na praksu, no ne mogu dobiti dozvolu (licenciju) budući da u svom gospodarskom subjektu ne mogu osigurati dovoljno propisanih sadržaja praktične nastave. Jedan od takvih primjera jest naukovanje za zanimanje automehatroničar.

Naime, u posljednjih nekoliko godina postoji veliki interes učenika završnih razreda osnovnih škola za upis u program obrazovanja za zanimanje automehatroničar. No, budući da na razini majstorskih ispita nemamo velik broj osoba koje su polagali majstorski ispit za to zanimanje, a još uvijek postoji velik broj autoelektričarskih i automehaničarskih obrta koji ne mogu primati te učenike na praksu, važno je znati da postoji mogućnost podnošenja zahtjeva za izdavanje zajedničke dozvole (licencije) za izvođenje naukovanja.

Obratio Vam se učenik koji želi kod Vas na naukovanje, a niste sigurni možete li provoditi naukovanje? Niste sigurni koliko propisanih sadržaja praktične nastave možete ostvariti? Obratite se svojoj područnoj obrtničkoj komori ili strukovnoj školi za savjet vezan uz licenciranje.

Pročitajte više » | Napisano 07.11.2023.

582. plenarno zasjedanje Europskog gospodarskog i socijalnog odbora

582. plenarno zasjedanje Europskog gospodarskog i socijalnog odbora

Europski gospodarski i socijalni odbor (EGSO) je 25. i 26. listopada u Bruxellesu održao svoje 582. plenarno zasjedanje. Ključne rasprave zasjedanja bile su Poziv na uspostavu plavog plana EU-a – sveobuhvatna vodna strategija za Europu te Rodna ravnopravnost u sklopu Tjedna rodne ravnopravnosti, godišnjeg događaja koji je organizirao Europski parlament s ciljem isticanja stalnih napora EU-a da žene stavi u središte zakonodavstva. Iako je indeks rodne ravnopravnosti EU-a ove godine dosegnuo rekordnu razinu, zaključeno je kako treba učiniti još mnogo toga u različitim područjima, između ostalog i u plaćama, zastupljenosti u upravnim odborima poduzeća te u pristupu financijskim tržištima. EGSO kao glas organizacija civilnog društva i socijalnih partnera u tome ima veliku ulogu te namjerava dalje djelovati u sklopu ove inicijative.

Mišljenja o čijem se usvajanju glasovalo, vezana su za ekonomiju i poslovanje, društvena pitanja, ekologiju i energiju te održivi razvoj. U predstavljanju krovnog mišljenja, Poziv na uspostavu plavog plana EU-a, govorilo se o nestašici vode kao gorućem globalnom pitanju koje, uz ostale aspekte klimatske krize, ima duboke posljedice na gospodarsku i političku stabilnost. U preporukama koje je EGSO dao, nastoje se predvidjeti globalni izazovi povezani s nestašicom vode, održivim upravljanjem vodama i ekonomijom vode te se upućuje poziv Europskoj komisiji da pitanje vode postavi za prioritet. U sklopu rasprave, predsjednik EGSO-a Oliver Röpke predstavio je Deklaraciju o Plavom planu EU-a kojom predlaže sveobuhvatne mjere za rješavanje krize s vodom koje, među ostalim, uključuju i oznake potrošnje vode, Fond za plavu tranziciju i posebnog povjerenika EU-a za vodu. Uz navedeno, EGSO planira pojačati pritisak na institucije EU-a i države članice u pogledu integrirane vodne strategije.

Govorilo se i o drugim pitanjima vezanim uz okoliš. Odbor je naglasio kako su potrošnja i proizvodnja vlastite energije uz lokalnu i regionalnu potporu ključne za promicanje zelene i energetske tranzicije te gospodarske i socijalne ravnoteže i pozvao Komisiju da nastavi podupirati dobre inicijative. Uz to, u Programu održivog razvoja do 2030. EGSO potiče Komisiju da donese uključivu, dugoročnu strategiju za ubrzanje ostvarenja održivog razvoja, vodeći računa o tome da trošak tranzicije ne bude prevelik za poduzeća, radnike i ostatak društva. Ta strategija može uspjeti samo uz ulaganja, snažnu diplomaciju te uključenost svih - civilnog društva, javnog i privatnog sektora te akademske zajednice, uz redovit dijalog i suradnju s Komisijom koja bi trebala preuzeti obvezu ostvarenja održivog razvoja i nakon 2030.

Odbor je izrazio i potrebu za standardima kvalitete u borbi protiv manipulativnog zelenog marketinga i dezinformiranja te pozvao zakonodavce da osiguraju jednake uvjete u EU-u kako bi MSP-ovi, poduzeća socijalne ekonomije i pružatelji usluga od općeg interesa imali pravedan tretman u stvaranju okolišnog, socijalnog i upravljačkog rejtinga. Predloženo je i osnivanje agencije EU-a za održivost te je istaknuta potreba za strogim standardima, transparentnošću i mjerama za sprečavanje sukoba interesa kao ključnim koracima za jačanje povjerenja javnosti i stvaranje klimatski neutralnog gospodarstva.

EGSO je podržao i prijedlog Europske komisije za reguliranje budućih vlastitih sredstava u okviru proračuna EU-a te naglasio važnost transparentnosti, procjene učinka i šire društvene rasprave pri tome. Ta nova, vlastita sredstva trebaju podupirati ciljeve digitalnog, okolišnog i održivog gospodarskog rasta te jamčiti čvrst i održiv proračun EU-a, uz smanjenje administrativnog opterećenja za javne uprave i poduzeća. Potrebna je sistematizacija i ažuriranje zakonodavnog okvira za borbu protiv korupcije, uz popratni regulatorni okvir i europskog tužitelja specijaliziranog za korupciju.

Vezano za ovogodišnju gospodarsku politiku europodručja, istaknuto je kako je u borbi s visokom inflacijom i utjecajem rata u Ukrajini, Europska središnja banka imala ključnu ulogu. EGSO kao sljedeći korak preporuča usmjeravanje inflacije na 2 %, usklađivanje fiskalnih politika i suradnju država članica kako bi se učinkovitije iskoristio Mehanizam za oporavak i otpornost. Potrebno je i diverzificirati opskrbu energijom EU-a, postupno ukinuti privremene okvire državnih potpora kako bi se očuvalo tržište, uvesti ciljane mjere za potporu ranjivim osobama i poduzećima te ulagati u istraživanje, razvoj i inovacije radi rasta produktivnosti i gospodarstva. To je potvrđeno i u Godišnjem istraživanju održivog rasta za 2023. koje ističe da bi socijalni partneri i vlade trebali dogovoriti nacionalne sporazume o dohotku kako bi se smanjila stalna inflacija. S obzirom na slabljenje konkurentnosti EU-a, podupire se Industrijski plan u okviru Zelenog plana, kojim se nastoji ubrzati postupak izdavanja dozvola za skup tehnologija ključnih za zelenu tranziciju, primjenjivih na sve sektore gospodarstva. EGSO-a je naglasio zabrinutost zbog nadzora banaka u eurozoni i izmjena privremenih pravila o državnim potporama za industrijska ulaganja EU-a zbog učinka na unutarnje tržište; stoga žali što Komisija nije predložila Europski fond suvereniteta u okviru Višegodišnjeg financijskog okvira.

Tema je bila i prednost usvajanja suvremenog pristupa poslovne odgovornosti za mikro, mala i srednja poduzeća. S obzirom na to da poslovne organizacije svih veličina imaju važnu ulogu, EGSO ističe kako je važno osigurati potrebne vještine i kompetencije, promicati i olakšati učenje i osposobljavanje MSP-ova te poboljšati suradnju institucija tržišta rada, socijalnih partnera i strukovnih udruženja. Stoga potiče Komisiju da u suradnji s državama članicama i organizacijama poduzeća stalno podiže razinu osviještenosti o poslovnoj odgovornosti, da održava bazu dobrih praksi MSP-ova te da regulatornim okvirom podupire mala i srednja poduzeća u skladu s Paketom pomoći za MSP-ove. Mišljenje Utjecaj obrazovanja na plaće i produktivnost rada nadovezuje se: ukazuje na potrebu za sustavnim reformama u obrazovanju i osposobljavanju koje bi dovele do znanja i vještina potrebnih na promjenjivom tržištu rada. To uključuje i osposobljavanje zaposlenika na radnom mjestu ojačano nacionalnim i inicijativama EU-a te poticanjem poslodavaca na ulaganje u takva osposobljavanja. Preporučeno je i jačanje digitalizacije strukovnog obrazovanja i osposobljavanja te razvijanje Paketa digitalnih vještina i obrazovanja kako bi se osigurao pristup kvalitetnom obrazovanju tijekom karijere i života te osigurala digitalna uključenost za sve, posebno za učenike i nastavnike s invaliditetom te za osobe iz ostalih ranjivih skupina.

Predstavljen je i Farmaceutski paket koji obuhvaća predloženu reviziju zakonodavstva EU-a o farmaceutskim proizvodima u kontekstu uloge farmaceutske industrije u poticanju održivog, inovativnog i konkurentnog gospodarstva EU-a. EGSO je poseban naglasak stavio na cjenovnu pristupačnost i dostupnost lijekova te predložio fond na razini EU-a kako bi se osigurao pristup liječenju za sve pacijente u Europi koji pate od rijetkih bolesti.

Govorilo se i o Konkurentnosti i industriji o kojima je EGSO na zahtjev španjolskog predsjedništva izradio mišljenje usvojeno na ovom zasjedanju. Istaknuto je kako je nužno zajamčiti konkurentnost gospodarstva EU-a, posebno industrije jer je to najbolji način za očuvanje i poboljšanje društvenog bogatstva i postizanje strateške autonomije. Uz to, jačanje konkurentnosti industrije podupirat će zelenu i digitalnu tranziciju prema gospodarstvu s nultom neto stopom emisija, stvoriti kvalitetna radna mjesta i vještine potrebne za njih te održati europski socijalni model.

Kako bi plan za održivi razvoj i razvoj europske konkurentnosti u promjenjivom globalnom okruženju išao u željenom smjeru, uz sve navedeno, potrebno je koordinirano upravljanje tj. usklađenost država članica, visokokvalificirana i digitalizirana javna uprava, funkcionalni regulatorni okvir te javna i privatna ulaganja. Važno je i zaustaviti demografski pad u Europi, olakšati pristup kvalificiranim radnicima, riješiti energetska pitanja, osigurati infrastrukturu za pametnu, konkurentnu, zelenu i otpornu industriju i digitalizaciju te osigurati sredstva inovativnim poduzećima, posebno MSP-ovima, zaključeno je.

Najvažnije podatke o listopadskom plenarnom zasjedanju EGSO-a možete pronaći ovdje.

Usvojenim mišljenjima možete pristupiti ovdje.

Foto: eesc.europa.eu

Pročitajte više » | Napisano 07.11.2023.

CEDEFOP organizira nagradni natječaj za najbolji video povodom Europske godine vještina

CEDEFOP organizira nagradni natječaj za najbolji video povodom Europske godine vještina

Kako bi obilježio Europsku godinu vještina i promicao izvrsnost u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju CEDEFOP (Europski centar za razvoj strukovnog osposobljavanja) organizira nagradni natječaj za najbolji video o vještinama. Poziva polaznike programa strukovnog obrazovanja iz EU-a, Islanda i Norveške da formiraju timove i snime vještine koje su naučili. Nagrada je putovanje u Solun na Međunarodni festival dokumentarnog filma u ožujku 2024.

Prijave se mogu podnijeti online putem poveznice. Rok za predaju je 15. prosinca 2023. do 23:59 sati po srednjoeuropskom vremenu.

Više informacija možete pronaći ovdje.


Izvor: https://www.cedefop.europa.eu/en/newsletters/cedefop-newsletter-no-134-october-2023

Pročitajte više » | Napisano 03.11.2023.

U Tuhelju okupljanje nekoliko stotina hrvatskih ugostitelja i turističkih djelatnika

U Tuhelju okupljanje nekoliko stotina hrvatskih ugostitelja i turističkih djelatnika

Kongres ugostitelja i turističkih djelatnika u organizaciji Hrvatske obrtničke komore najbrojniji je domaći stručni skup ugostitelja i turističkih djelatnika, a ove godine se održava 35. put, u Termama Tuhelj od 26. do 28. studenoga 2023. godine. Domaćin ovogodišnjeg Kongresa je Obrtnička komora Krapinsko-zagorske županije, a pokrovitelji i partneri događanja su Ministarstvo turizma i sporta Republike Hrvatske, Krapinsko-zagorska županija i Hrvatska turistička zajednica.

Cilj godišnjeg okupljanja jest iznošenje aktualne problematike u sektoru, razmjena mišljenja različitih dionika i njihovih specifičnih perspektiva te pronalaženje rješenja i modela unapređenja poslovanja hrvatskih ugostitelja i turističkih djelatnika. Tako će u panel raspravama i stručnim predavanjima sudjelovati predstavnici državnih tijela, stručnjaci i dionici iz ugostiteljsko-turističkog sektora, a neke od tema koje će biti obrađene na ovogodišnjem Kongresu su nedostatak kvalificirane radne snage i nužnost rada na razvoju ljudskih potencijala u cilju stvaranja preduvjeta za zapošljavanje i zadržavanje kvalitetne radne snage, novosti vezane uz zakonodavstvo i porezna rasterećenja u ugostiteljstvu, ali i pregled trenutnog stanja u sektoru i potencijal gastronomije u stvaranju prepoznatljivog turističkog proizvoda kontinentalne Hrvatske.

Fokus ovogodišnjeg stručnog događanja će svakako biti problem radne snage kojemu će se pristupiti iz niza različitih perspektiva, pa će se tako razgovarati o poreznoj reformi te njezinom utjecaju na plaće i poslovanje u ugostiteljstvu i turizmu, unapređenju stručnog obrazovanja i programa usavršavanja, unapređenju zakonodavnog okvira za lakše i brže zapošljavanje stranih radnika, prilikama za razvoj koje dolaze iz EU fondova, ali i o najčešćim prekršajima i povredama zakonskih propisa te prevencijama istih. U panelu koji će se baviti razvojnim potencijalima turističke ponude kontinentalne Hrvatske sagledat će se do sada poduzete, ali i planirane aktivnosti usmjerene na razvoj iste, s naglaskom na gastronomsku ponudu i zaštićene poljoprivredno prehrambene proizvode kao temelje uspjeha lokalnog turizma.

„Hrvatski ugostitelji i turistički djelatnici ključni za stvaranje i održavanje statusa Hrvatske kao svjetske turističke velesile. Ovaj Kongres je zato svake godine izuzetno važan, na jednom mjestu okupimo sve koji mogu dati svoj doprinos u jačanju naše turističke ponude, što je temeljni cilj ovog stručnog skupa već 35 godina. Također, svake godine Kongres posjećuje više stotina sudionika, što potvrđuje relevantnost događanja i aktualnost tema koje obrađuje, ali i snagu našeg Ceha ugostitelja i turističkih djelatnika. Pozivam kolege da se uključe u što većem broju i doprinesu razmjeni mišljenja i stavova, definiranju problema i pronalaženju rješenja koja će unaprijediti naše poslovanje, ali i turizam te cijelo gospodarstvo Hrvatske“, naglašava predsjednik Hrvatske obrtničke komore Dalibor Kratohvil, i sam ugostitelj i turistički djelatnik.

Sve informacije važne za sudjelovanje na Kongresu nalaze se na poveznici.

Pročitajte više » | Napisano 03.11.2023.

Poziv na 35. Kongres ugostitelja i turističkih djelatnika Hrvatske obrtničke komore

Poziv na 35. Kongres ugostitelja i turističkih djelatnika Hrvatske obrtničke komore

Datum događanja: 26.11.2023. - 28.11.2023.
Lokacija: Terme Tuhelj, Hotel Well
Pozivamo vas na najbrojniji stručni skup ugostitelja i turističkih djelatnika u organizaciji Hrvatske obrtničke komore koji se ove godine održava u Tuheljskim Toplicama (Terme Tuhelj, Hotel Well) od 26. do 28. studenoga 2023. godine.

Cilj godišnjeg okupljanja jest iznošenje aktualne problematike u sektoru, razmjena mišljenja različitih dionika i njihovih specifičnih perspektiva te pronalaženje rješenja i modela unapređenja poslovanja hrvatskih ugostitelja i turističkih djelatnika, ključnih za stvaranje i održavanje statusa Hrvatske kao svjetske turističke velesile.

Neke od tema koje će biti obrađene kroz stručna predavanja i panel rasprave na ovogodišnjem kongresu su:

nedostatak kvalificirane radne snage i problem zapošljavanja u ugostiteljstvu;
novosti vezane uz zakonodavstvo i porezna rasterećenja u ugostiteljstvu;
pregled trenutnog stanja u sektoru,
potencijal gastronomije u stvaranju prepoznatljivog turističkog proizvoda u kontinentalnoj Hrvatskoj.
U panel raspravama sudjelovat će predstavnici državnih tijela, stručnjaci i dionici iz ugostiteljsko-turističkog sektora.

Domaćin ovogodišnjeg Kongresa je Obrtnička komora Krapinsko-zagorske županije, pokrovitelj Ministarstvo turizma i sporta Republike Hrvatske, a partner Hrvatska turistička zajednica.

Tijekom Kongresa, osigurat ćemo i komercijalne prezentacije, koje mogu biti prilika za razmjenu iskustava među brojnim ugostiteljima iz cijele zemlje, ali i predstavljanje raznih proizvoda i usluga vezanih uz ugostiteljstvo.

PROGRAM DOGAĐANJA 35. Kongresa ugostitelja i turističkih djelatnika (Radna verzija)

Nedjelja, 26. studenoga 2023. Hotel Well****, Terme Tuhelj
17:00 Zajednička sjednica Organizacijskog odbora 35. Kongresa ugostitelja i turističkih djelatnika HOK-a i vodstva Ceha ugostitelja i turističkih djelatnika HOK-a (zatvoreno za javnost - samo za članove)
19:00 do 21:00 Pansionska večera u hotelu.
od 19:30 Dobrodošlica. Druženje ugostitelja RH u organizaciji domaćina Obrtničke komore i turističke zajednice Krapinsko-zagorske županije.
Ponedjeljak, 27. studenoga 2023.
PRIJEPODNE (Hotel Well, kongresna dvorana)
od 9:00 Akreditacija sudionika (prostor ispred kongresne dvorane)
10:00 Uvodna obraćanja domaćina, organizatora i pokrovitelja
10:30 Svečano otvaranje 35. Kongresa ugostitelja i turističkih djelatnika HOK-a
10:40 Uvodno obraćanje predsjednika Ceha ugostitelja i turističkih djelatnika HOK-a
11:00 Panel-rasprava: „Radna snaga, izazovi i kako se nositi s njima – kvalitetan djelatnik“
Panel-rasprava bavit će se pitanjem radne snage i nužnosti rada na poboljšanju razvoja ljudskih potencijala u cilju stvaranja preduvjeta za zapošljavanje i osiguravanje kvalitetne radne snage.
13:30 Ručak u hotelskom restoranu
POSLIJEPODNE (Hotel Well, kongresna dvorana)
15:00 Svečana dodjela priznanja ugostiteljima
od 15:30 Panel-rasprava: Kontinentalna Hrvatska – turistički potencijal koji nudi sadržaj 365“
Panel-rasprava tematski će obraditi turistički potencijal kontinentalne Hrvatske. Raspraviti će se i prezentirati aktivnosti u osiguravanju preduvjeta za daljnji razvoj turističke ponude i sadržaja kontinentalne Hrvatske. Poseban naglasak bit će na ugostiteljskoj ponudi kao integralnom segmentu kontinentalnog turizma, ali i planovima za daljnji razvoj ovog područja.
od 19:00 Pansionska večera u hotelskom restoranu
od 21:30 Druženje ugostitelja - „Jole“
Utorak, 28. studenoga 2023.
U suradnji s domaćinom mogućnost posjeta kulturnim, ugostiteljskim i drugim sadržajima koje nudi Krapinsko zagorska županija (točan raspored i način prijava bit će naknadno objavljen)
• MUZEJ „STARO SELO KUMROVEC“ – GALERIJA A. AUGUUSTINČIĆA ILI DVORAC VELIKI TABOR - „ZELENJAK VENTEK“ – mogućnost prezentacije izrade štrukli
• SVETIŠTE MARIJA BISTICA) - VINIRAJA MICAK – mogućnost prezentacije vina
• MUZEJ KRAPINSKIH NEANDERTALACA – KLET KOZJAK
Napomene:

Moguće su određene promjene u satnici i to tijekom programa događanja u ponedjeljak 27.11. u vidu tematskog dijela - panel rasprave
Ručak i večeru 27. 11. moguće je konzumirati i onim gostima koji nisu na smještaju. Isti je nužno rezervirati i fakturirati najkasnije do 4 dana prije dolaska. Doplata za dodatan obrok u restoranu Lati iznosi 15 EUR / 113,02 kn po osobi bez uključenog pića. Za sve upite molim obratite se Nikolini Pavlek, e-mail nikolina.pavlek@terme-tuhelj.hr.
Posjet i obilazak lokalitetima 28.11 bit će potrebno rezervirati i uplatiti unaprijed.
Moguća je rezervacija smještaja prije i nakon službenog programa događaja Kongresa pod istim uvjetima. Raspoloživost soba je limitirana, stoga je nužna ranija rezervacija.
Cijene hotelskog smještaja:

Dvokrevetna Premium soba iznosi 69 EUR / 519,88 HRK po osobi dnevno na bazi polupansiona,
Dvokrevetna Classic soba iznosi 55 EUR / 414,40 HRK po osobi dnevno na bazi polupansiona,
Doplata za Premium sobu SINGLE USE iznosi 29,00 EUR / 218,50 HRK po osobi dnevno,
Doplata za Classic sobu SINGLE USE iznosi 19,00 EUR / 143,16 HRK po osobi dnevno,
Nadoplata za druženje ugostitelja (obavezna) 27.11. navečer iznosi 30,00EUR.
Iznos uključuje open bar u trajanju 4 sata, odnosno od 21:30 do 01:30.

Svi porezi su uključeni u cijenu. Navedene cijene uključuju PDV.

U cijenu smještaja uključeno je:

bogat samoposlužni stol s doručkom u restoranu Lati - ponuda Selfness kuhinje pripremljene od zdravih namirnica te direktna priprema jela za goste od strane kuhara,
show cooking,
neograničeno kupanje na Vodenom planetu,
neograničeno korištenje fitness dvorane,
aqua aerobic i program animacije u hotelu,
gratis hotelski parking; garaža se dodatno naplaćuje 6,00 EUR / 45,21 kn po noćenju.
Boravišna pristojba NIJE uključena, a naplaćuje se 1,33 EUR / 10,00 kn po osobi/noć.

Rezervacija smještaja se vrši putem poveznice.

Pročitajte više » | Napisano 03.11.2023.