Izdvojene novosti


Nove osnovice za obračun doprinosa za obvezna osiguranja za 2024. godinu

Nove osnovice za obračun doprinosa za obvezna osiguranja za 2024. godinu

Ministar financija donio je Naredbu o iznosima osnovica za obračun doprinosa za obvezna osiguranja za 2024. godinu (Narodne novine 150/2023).

Sve mjesečne i godišnje osnovice u sustavu obveznih doprinosa za 2024. godinu ovise o prosječnom iznosu mjesečne plaće (bruto) isplaćene po jednom zaposlenom kod pravnih osoba u Republici Hrvatskoj u razdoblju siječanj - kolovoz 2023. godine, koja iznosi 1.560,00 eura prema objavi Državnog zavoda za statistiku.

Nove osnovice za obračun doprinosa za obvezna osiguranja za 2024. godinu možete pronaći na dnu ove stranice.


Preuzimanja
Naziv datoteke Veličina
Nove osnovice za obračun doprinosa za obvezna osiguranja za 2024. g..pdf 14

Pročitajte više » | Napisano 19.12.2023.

Najava i prezentacija natječaja za obrtnike: potpora poduzećima za tranziciju na energetski i resursno učinkovito gospodarstvo

Najava i prezentacija natječaja za obrtnike: potpora poduzećima za tranziciju na energetski i resursno učinkovito gospodarstvo

Do kraja 2023. godine očekuje se objava Poziva na dodjelu bespovratnih sredstava „Potpora poduzećima za tranziciju na energetski i resursno učinkovito gospodarstvo“ iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, u okviru kojeg će se za bespovratna sredstva moći prijaviti i obrtnici pod uvjetom da imaju minimalno 10 zaposlenih u 2023. godini, utrošak energenata u odnosu na prihod veći od 2% te da je riječ o ulaganju u prihvatljivi sektor.

Odjel za projekte Hrvatske obrtničke komore planira organizirati predstavljanje natječaja s mogućnošću postavljanja pitanja. Ako ste zainteresirani za sudjelovanje na predstavljanju, molimo da se javite na e-mail cehovi@hok.hr.

U nastavku više informacija o samom Pozivu.

Popis prihvatljivih sektora je:

10 Proizvodnja prehrambenih proizvoda

11 Proizvodnja pića

13 Proizvodnja tekstila

14 Proizvodnja odjeće

16 Prerada drva i proizvoda od drva i pluta, osim namještaja

17 Proizvodnja papira i proizvoda od papira

18 Tiskanje i umnožavanje snimljenih zapisa

20 Proizvodnja kemikalija i kemijskih proizvoda

21 Proizvodnja osnovnih farmaceutskih proizvoda i farmac. pripravaka

22 Proizvodnja proizvoda od gume i plastike

23 Proizvodnja ostalih nemetalnih mineralnih proizvoda

24 Proizvodnja metala

25 Proizvodnja gotovih metalnih proizvoda, osim strojeva i opreme

28 Proizvodnja strojeva i uređaja, d. n.

31 Proizvodnja namještaja

PRIHVATLJIVA ULAGANJA (primjeri): proizvodnja energije iz sunca i vjetra, dizalice topline zrak voda, kotlovi na čvrstu biomasu, oprema za ponovno korištenje sekundarnih sirovina i škarta koji nastaje u proizvodnom procesu i slično. Ulaganja u materijalnu i nematerijalnu imovinu u cilju postizanja energetski učinkovitije i ekološki prihvatljivije proizvodnje; primjerice oprema i strojevi, zamjena elektromotora, uvođenje frekventnih pretvarača i slično.

FINANCIRANJE: minimalna potpora iznosi 70.000,00 EUR, a do 75% ulaganja se financira iz bespovratnih sredstava (*ovisno o lokaciji ulaganja i veličini poduzetnika).

ROK ZA PRIJAVU PROJEKATA: lipanj 2024.

Foto: freepik.com

Pročitajte više » | Napisano 19.12.2023.

1.Susret računovođa HOK- a okupio velik broj sudionika koji su raspravljali o gorućim problemima struke i potvrdio da se „bez računovođa ne računa“

1.Susret računovođa HOK- a okupio velik broj sudionika koji su raspravljali o gorućim problemima struke i potvrdio da se „bez računovođa ne računa“

Stručno događanje u organizaciji Hrvatske obrtničke komore, 1. Susret računovođa, okupio je u Tuhelju velik broj obrtnika i obrtnica koji se bave računovodstvenim i knjigovodstvenim djelatnostima te niz stručnjaka i predstavnika zakonodavne vlasti, znanstvene zajednice i osiguravatelja u raspravama o aktualnim problemima struke.

Predstavnica Ministarstva financija, zamjenica ravnatelja Porezne uprave, Marijana Vuraić Kudeljan kroz predavanje „Fiskalizacija 2.0. što nas čeka 1.1.2026.“ predstavila je projekt kojim se priprema uvođenje obaveze izdavanja e-računa za B2B transakcije između poreznih obveznika sa sjedištem u RH. Zahvalila je na doprinosu predstavnicima Sekcije računovođa HOK-a koji sudjeluju u Radnoj skupini te ih pozvala da nastave s konstruktivnim prijedlozima na dobrobit obrtnika i poduzetnika.

Darko Knežević, član Predsjedništva HOK-a i predsjednik Odbora za financije i proračun, u ime domaćina i organizatora istaknuo je podršku Hrvatske obrtničke komore ovakvim susretima. „Komora će i dalje biti podrška Sekciji računovođa koja je vrlo aktivna i proaktivna u predlaganju rješenja za unapređenje struke ali i za poduzetništvo u Hrvatskoj općenito“, poručio je Knežević

Kroz dinamična predavanja i okrugle stolove raspravljalo se o aktualnim problemima struke, prekomjernim zakonskim izmjenama koje utječu na poslovanje računovodstvenih ureda te problematiku nedostatka radne snage i zapošljavanja u računovodstvenim uredima. Računovođe su aktivno sudjelovale u anketama, a da su jedna od najopterećenijih struka potvrđuje odgovor 76% prisutnih da česte promjene zakona direktno utječu na manjak vremena kojeg provode s obitelji. „Koliko je računovođa bitan, shvatiš tek kad si u problemu, kao primjerice u vrijeme korone kada su upravo računovođe pokazale koliko mogu iznijeti na svojim leđima. Računovodstvo odavno nije zanimanje nego poziv, uključuje cjeloživotnu edukaciju, godišnji se provodi uz računalo pa ne čudi da je broj računovodstvenih ureda u padu uz sve manje zainteresiranih da rade taj odgovoran posao“, poručila je predsjednica Sekcije računovođa HOK-a Đurđica Mostarčić.

Predstavnici vodećih konzultantskih kuća računovođama su dali odgovore na najčešća pitanja iz poreza na dodanu vrijednost, poreza na dohodak te poreza na dobit. Predsjednica Sekcije računovođa HOK-a predstavila je Kodeks za računovodstvene i knjigovodstvene djelatnosti te jedinstveni obrazac banaka za utvrđivanje kreditne sposobnosti koji će administrativno rasteretiti poslovanje svih poduzetnika.

„Na kraju je najvažnije pitanje bilo kada će se organizirati idući susret računovođa, što najbolje govori o uspjehu organizacije ovog događaja, ali i važnosti ovakvih susreta računovođa iz cijele Hrvatske, kako bi svi zajedno doprinijeli važnosti računovođa bez kojih danas niti poduzetnici niti nadležna ministarstva ne mogu računati“, zaključila je Mostarčić

Pročitajte više » | Napisano 18.12.2023.

Europska komisija dodaje još jedan proizvod od svinjskog mesa iz Hrvatske u registar zaštićenih oznaka izvornosti

Europska komisija dodaje još jedan proizvod od svinjskog mesa iz Hrvatske u registar zaštićenih oznaka izvornosti

Europska komisija jučer je u registar zaštićenih oznaka izvornosti (ZOI) Provedbenom uredbom dodala naziv „Meso crne slavonske svinje”. Ovaj je naziv time uvršten na popis 1680 zaštićenih oznaka izvornosti poljoprivrednih proizvoda.

„Meso crne slavonske svinje” je proizvod dobiven od svinjskog mesa pasmine crne slavonske svinje (takozvana Fajferica), a njegova kvaliteta proizlazi iz genetske osnove, načina uzgoja te znanja i iskustva lokalnog stanovništva. Područje uzgoja ove pasmine obuhvaća kontinentalnu Hrvatsku, konkretno 13 županija koje uključuju panonsku Hrvatsku te Baranju i grad Zagreb. Kako je navedeno u Objavi zahtjeva za registraciju naziva, u ovom se području tradicionalno uzgajaju svinje, što je posljedica geografsko-klimatskih specifičnosti to jest bogatstva šumskih i pašnjačkih površina te povoljnih klimatskih uvjeta za proizvodnju žitarica koje su, uz krmiva i šumske plodove, osnova prehrane svinja.

Kvaliteta i svojstva mesa ove pasmine su, pored genetske osnove i prehrane, rezultat dužeg trajanja tova i slobodnog kretanja pri ispaši, koje jača mišićna vlakna te mesu daje tamniju boju zbog boljeg protoka krvi u mišićima. Meso zahvaljujući tome posjeduje kvalitetu zadržavanja mesnog soka i ima veći udio intramuskularne masti, što mu daje „mramoriran” izgled te doprinosi njegovoj sočnosti i mekoći nakon termičke obrade.

Tradicija konzumiranja prasetine i svinjetine u kontinentalnoj Hrvatskoj vezana je uz obilježavanje blagdana, proštenja i obiteljskih svečanosti. Uz navedeno, svinja ima i simboličko značenje: zbog njene navike da rilo gurne u zemlju i ruje prema naprijed, lokalno ju stanovništvo smatra simbolom sreće i napretka. Zbog toga je pečena prasetina tradicionalno jelo na hrvatskom stolu pri ispraćaju stare i dočeku nove godine.

Sustav kvalitete EU-a teži zaštititi proizvode i njihove jedinstvene karakteristike povezane sa zemljopisnim podrijetlom te tradicionalnim umijećem i vještinama. Oznake zemljopisnog podrijetla utvrđuju intelektualno vlasništvo i imaju sve važniju ulogu na tržištu Europske unije i svijeta. Uz zaštitu zemljopisnog podrijetla neprehrambenih odnosno obrtničkih i industrijskih proizvoda, zaštita zemljopisnog podrijetla prehrambenih proizvoda EU-a predstavlja važan mehanizam podrške gospodarstvu urbanih i ruralnih, a posebno slabije razvijenih područja, štiteći tradicionalna i obrtnička zanimanja, stvarajući nova radna mjesta i privlačeći turiste. Uz to, mikro, malim i srednjim poduzećima to jest obrtima olakšava izlaz na domaće i inozemno tržište, čini ih konkurentnijima te im pruža višu razinu zaštite u borbi protiv krivotvorenih proizvoda, posebno na internetu. Stoga prilikom stavljanja na tržište, proizvod „Meso crne slavonske svinje” mora imati istaknut logotip, ime proizvođača i znak zaštićene oznake izvornosti.

Popis zaštićenih oznaka zemljopisnog podrijetla nalazi se u bazi podataka eAmbrosia te na portalu GIview.

Pročitajte više » | Napisano 14.12.2023.

Sljedeći tjedan webinar za obrtnike na temu završnog obračuna i drugih novosti od 1.1.

Sljedeći tjedan webinar za obrtnike na temu završnog obračuna i drugih novosti od 1.1.

Sekcija računovođa Hrvatske obrtničke komore na čelu s predsjednicom Sekcije Đurđicom Mostarčić održat će online edukaciju za obrtnike na temu potrebnih priprema za izradu završnog obračuna te najvažnijih novosti važnih za poslovanje obrtnika, a koje su na snazi od prvog dana nove godine.

Webinar će se održati u ponedjeljak, 18. prosinca 2023., u 15:00 sati na online komunikacijskim kanalima Komore – Facebook stranici (poveznica) i Youtube kanalu (poveznica), a svi sudionici će moći postavljati pitanja i dobiti odgovore na ista tijekom edukacije.

Teme koje će se obrađivati na webinaru:

Priprema za ispunjavanje obrasca PO-SD
Priprema za ispunjavanje obrasca DOH
Novi iznosi poreza na dohodak za paušaliste od 1. siječnja 2024.
Najava novih iznosa doprinosa od 1. siječnja 2024.
Napojnice u praksi od 1. siječnja 2024.
Nove obveze vezano uz obračun plaća
Odgovori na pitanja iz prakse sudionika webinara
Uključite se i budite spremni na promjene koje su pred nama!



Foto: Freepik

Pročitajte više » | Napisano 14.12.2023.