Zakoni i propisi
- GRADITELJSTVO
- Zakon o prostornom uređenju i gradnji (pročišćeni tekst)
- Zakon o arhitektonskim i inžinjerskim poslovima i djelatnostima u prostornom uređenju i gradnji (NN 152/08)
- Pravilnik o suglasnosti za započinjanje obavljanja djelatnosti građenja (NN 43/09)
- Zakon o poslovima i djelatnostima prostornog uređenja i gradnje(2015)
- Zakon o gradnji
- PRIJEVOZ
- Zakon o prijevozu u cestovnom prometu (pročišćeni tekst)
- Promjene zakona o prijevozu u cestovnom prometu (124/09)
- Pravilnik o posebnim uvjetima za parkiranje (NN 104/05)
- Pravilnik o raspodjeli dozvola za međunarodni prijevoz (NN 120/05)
- Promjene pravilnika o raspodjeli dozvola za međunarodni promet (NN 102/07)
Izdvojene novosti
Povećanje sredstava potpore za nadoknadu gubitka uslijed naređenih mjera za suzbijanje afričke svinjske kuge
Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju obavijestila je zainteresirane poljoprivrednike kako je Vlada Republike Hrvatske na sjednici održanoj 25. siječnja 2024. godine donijela odluku o Izmjeni Programa potpore sektoru svinjogojstva za nadoknadu gubitaka uslijed naređenih mjera za suzbijanje afričke svinjske kuge, kojom se ukupna sredstva za provedbu Programa s 5.000.000,00 eura povećavaju na iznos od 10.000.000,00 eura.
Cilj Programa potpore sektoru svinjogojstva za nadoknadu gubitka uslijed naređenih mjera za suzbijanje afričke svinjske kuge donesenog Odlukom Vlade Republike Hrvatske, KLASA: 022-03/23-04/416, URBROJ: 50301-05/31-23-3 od 25. listopada 2023. godine je nadoknada gubitka prihoda za svinje otpremljene na klanje iz objekata u zonama primjene naređenih mjera kontrole za suzbijanje afričke svinjske kuge u klaonice određene za umanjenje rizika od afričke svinjske kuge.
Prihvatljivi korisnici potpore su mikro, mala i srednja poduzeća definirana člankom 2. Priloga 1. Uredbe o poljoprivrednom izuzeću te velika poduzeća, koja drže svinje.
Svi korisnici moraju ispunjavati sljedeće uvjete:
a) biti upisani u Upisnik poljoprivrednika ili Upisnik obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava
b) biti upisani u Registar objekata (farmi) i
c) u razdoblju od pojave afričke svinjske kuge objekti u kojima drže svinje moraju se nalaziti u zoni primjene naređenih mjera.
Potpora se ne može dodijeliti poduzetnicima koji podliježu neizvršenom nalogu za povrat sredstava na temelju prethodne odluke Europske komisije kojom se potpora ocjenjuje nezakonitom i nespojivom s unutarnjim tržištem.
Potpora se ne može dodijeliti velikim i srednjim poduzetnicima koji su već bili u poteškoćama u smislu Uredbe o poljoprivrednom izuzeću na dan 31. prosinca 2022. godine.
Potpora se ne može dodijeliti proizvođačima koji ne udovoljavaju propisanim obvezama vezano uz prevenciju i kontrolu afričke svinjske kuge.
Iznos potpore utvrđuje se na način da se umnožak težine živih svinja isporučenih izravno u klaonicu (evidentiranih u sustavu razvrstavanja i označivanja na liniji klanja kao T1 ili T2) i prosječne cijene u tjednu koji je prethodio proglašenju zone primjene naređenih mjera na području na kojem se nalazi objekt prihvatljivog korisnika umanji za prihod od prodaje životinja koje su zaklane i druga plaćanja za iste prihvatljive troškove ukoliko postoje.
Iznos potpore ne može premašiti 100% prihvatljivog troška i ne može biti veći od 0,80 eur/kg težine živih svinja odnosno 40% prosječne cijene u tjednu koji je prethodio proglašenju zone primjene naređenih mjera na području na kojem se nalazi objekt prihvatljivog korisnika.
Zahtjev za potporu se popunjava putem AGRONET zaštićene mrežne aplikacije Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju (u daljnjem tekstu: Agencija za plaćanja) izravno ili u podružnicama Agencije za plaćanja.
Po popunjavanju Zahtjeva putem AGRONET-a podnositelj je dužan dostaviti ispisani i ovjereni Zahtjev na adresu: Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, Ulica grada Vukovara 269d, 10000 Zagreb, s naznakom: „Program potpore sektoru svinjogojstva za nadoknadu gubitka uslijed naređenih mjera za suzbijanje afričke svinjske kuge“.
Uz Zahtjev podnositelj je dužan priložiti:
Izjavu o ispunjavanju uvjeta prihvatljivosti i drugim plaćanjima za iste prihvatljive troškove
preslike izdanih računa/otkupnih blokova i dokaze o zaprimljenoj uplati za grla svinja isporučena izravno u klaonicu i evidentirana u sustavu razvrstavanja i označivanja na liniji klanja kao T1 ili T2 u razdoblju od 26. lipnja 2023. godine do 15. listopada 2023. godine te u razdoblju od 16. listopada 2023. godine do 31. prosinca 2023. godine.
Uz Zahtjev i dokumentaciju podnositelj je dužan putem elektroničke pošte na e-mail adresu trgovinske.mjere@apprrr.hr, u čijem je naslovu naveden naziv i MIBPG podnositelja, dostaviti ispravno popunjenu Tablicu isporuke svinja na klanje u kojoj mora navesti točne podatke iz točke b).
Rok za podnošenje Zahtjeva za grla svinja isporučena izravno u klaonicu u razdoblju od 26. lipnja do 15. listopada 2023. godine je 10 dana od dana stupanja na snagu ovoga Pravilnika odnosno do 21. studenog 2023. godine.
Zahtjev za svinje isporučene izravno u klaonicu u razdoblju od 16. listopada do 31. prosinca 2023. godine podnosi se od 1. veljače do 15. veljače 2024. godine.
PROGRAM POTPORE SEKTORU SVINJOGOJSTVA ZA NADOKNADU GUBITKA USLIJED NAREĐENIH MJERA ZA SUZBIJANJE AFRIČKE SVINJSKE KUGE
IZMJENA PROGRAMA POTPORE SEKTORU SVINJOGOJSTVA ZA NADOKNADU GUBITKA USLIJED NAREĐENIH MJERA ZA SUZBIJANJE AFRIČKE SVINJSKE KUGE
PRAVILNIK O PROVEDBI PROGRAMA POTPORE SEKTORU SVINJOGOJSTVA ZA NADOKNADU GUBITKA USLIJED NAREĐENIH MJERA ZA SUZBIJANJE AFRIČKE SVINJSKE KUGE (NN/135/2023)
IZJAVA O ISPUNJAVANJU UVJETA PRIHVATLJIVOSTI I DRUGIM PLAĆANJIMA ZA ISTE PRIHVATLJIVE TROŠKOVE
TABLICA ISPORUKE SVINJA NA KLANJE
Foto: freepik.com
Pročitajte više » | Napisano 30.01.2024.
Parlament donio novi propis o zabrani zavaravajućih informacija o proizvodima
Europski parlament prošlog je tjedna donio direktivu koja će poboljšati označivanje proizvoda i zabraniti upotrebu zavaravajućih tvrdnji o prihvatljivosti za okoliš. Direktivom se na popis zabranjenih poslovnih praksi u Europskoj uniji dodaje takozvani manipulativni zeleni marketing i strategije povezane s prijevremenim zastarijevanjem proizvoda. Na taj se način nastoji zaštititi potrošače od zavaravajućih marketinških praksi i pomoći im da donose informirane odluke pri kupnji.
Tvrdnja da je proizvod održiv i prihvatljiv za okoliš (takozvana „zelena tvrdnja“) postala je faktor konkurentnosti s obzirom na to da „zeleni proizvodi“ bilježe sve veći rast u odnosu na standardne proizvode. Ako proizvodi ili usluge nisu ekološki prihvatljivi kao što je predstavljeno, potrošači se dovode u zabludu te se sprečava smanjenje negativnih utjecaja na okoliš.
Novim se pravilima uvodi red u označivanje proizvoda zabranom upotrebe općih tvrdnji o prihvatljivosti za okoliš - „prihvatljiv za okoliš”, „prirodan”, „biorazgradiv”, „klimatski neutralan” i „ekološki” - bez dokaza. Reguliraju se i oznake održivosti; ubuduće će u EU-u biti dopuštene samo oznake održivosti koje su uvela javna tijela ili se temelje na službenim programima certificiranja.
Drugi je važan cilj nove direktive usmjeriti pozornost proizvođača i potrošača na trajnost proizvoda. U budućnosti će informacije o jamstvu morati biti vidljivije, a uvodi se i nova usklađena oznaka kako bi se istaknuli proizvodi s duljim jamstvenim rokom. Zabranjuju se neutemeljene tvrdnje o trajnosti (npr. da će stroj za pranje rublja izdržati 5000 ciklusa pranja ako to nije istina), upozorenja za zamjenu potrošnog materijala prije nego što je to istinski nužno (što je npr. često slučaj kod pisača) i neistinite tvrdnje da se proizvodi mogu popraviti.
Nova direktiva trebala bi biti komplementarna Direktivi o tvrdnjama o prihvatljivosti za okoliš o kojoj trenutačno raspravljaju parlamentarni odbori, a cilj joj je utvrditi jedinstveni skup pravila kojima se uređuju tvrdnje o okolišu i tako doprinijeti čistom i klimatski neutralnom gospodarstvu Unije, zaštititi potrošače i poduzeća od manipulativnog zelenog marketinga te poduprijeti konkurentnost poduzeća koja ulažu u ekološku održivost svojih proizvoda i usluga, posebno onih koja posluju prekogranično te su opterećena zahtjevima različitih nacionalnih propisa.
Direktivu još treba usvojiti Vijeće, nakon čega će biti objavljena u Službenom listu EU-a, a države članice imat će 24 mjeseca da je prenesu u nacionalno pravo.
Novoj Direktivi Europskog parlamenta o jačanju položaja potrošača zaštitom od nepoštenih praksi možete pristupiti ovdje.
Foto: europa.eu
Pročitajte više » | Napisano 29.01.2024.
Europska komisija predlaže nove inicijative za jačanje gospodarske sigurnosti
Predstavništvo Europske komisije u Hrvatskoj jučer je objavilo vijest o pet novih inicijativa za jačanje gospodarske sigurnosti Europske unije, s obzirom na sve veće geopolitičke napetosti i duboke tehnološke promjene. U skladu s Europskom strategijom gospodarske sigurnosti iz lipnja prošle godine, gospodarska sigurnost Unije nastoji se poboljšati uz istodobno očuvanje otvorenosti trgovine, ulaganja i istraživanja.
Europska unija oblikovala je otvorenu trgovinu utemeljenu na pravilima kako bi stvorila dobrobit građana, poduzeća i cijele Unije. Rastuće geopolitičke napetosti, veća geostrateška i geoekonomska konkurencija te šokovi poput pandemije i rata u Ukrajini, istaknuli su rizike koje nosi gospodarska ovisnost. Takvi rizici, ako se njima ne upravlja pravilno, mogu dovesti u pitanje funkcioniranje naših društava, gospodarstava, strateških interesa i sposobnosti djelovanja.
Stoga je Europska komisija prošle godine donijela sveobuhvatnu strategiju, koja se temelji na tri stupa:
promicanje konkurentnosti EU-a jačanjem jedinstvenog tržišta, podupiranjem snažnog i otpornog gospodarstva, ulaganjem u vještine i poticanjem istraživačke, tehnološke i industrijske baze EU-a;
zaštita gospodarske sigurnosti EU-a nizom postojećih politika i alata;
sklapanje partnerstava putem trgovinskih sporazuma, jačanje međunarodnog gospodarskog poretka te ulaganje u održivi razvoj.
Strategijom su utvrđene i četiri kategorije rizika koje treba prioritetno rješavati na svim razinama: energetska sigurnost i sigurnost lanaca opskrbe, fizička i kibersigurnost kritične infrastrukture, sigurnost tehnologije te rizik od gospodarske prisile. Kontinuirani proces procjene tih rizika i upravljanja njima, trebao bi uključivati zajedničko djelovanje u okviru unutarnjih i vanjskih politika te kohezivni skup mjera na razini EU-a i država članica, koji među ostalim uključuje popis i razvoj ključnih tehnologija, strukturirani dijalog s privatnim sektorom, podršku tehnološkoj suverenosti EU-a, rad na otkrivanju mogućih prijetnji gospodarskoj sigurnosti EU-a te jačanje suradnje s trećim zemljama.
Nove inicijative za jačanje gospodarske sigurnosti koje predlaže Komisija nadovezuju se, a usmjerene su na:
daljnje jačanje zaštite sigurnosti i poretka EU-a poboljšanom provjerom stranih ulaganja;
veću europsku koordinaciju u području kontrole izvoza, uz potpuno poštovanje postojećih multilateralnih režima i ovlasti država članica;
savjetovanje s državama članicama i relevantnim dionicima pri utvrđivanju potencijalnih rizika koji proizlaze iz odlaznih ulaganja u uski skup tehnologija;
promicanje rasprava o tome kako bolje podupirati istraživanje i razvoj koji uključuju tehnologije s potencijalom dvojne namjene to jest u civilne i vojne svrhe;
poticanje Vijeća da preporuči mjere za jačanje istraživačke sigurnosti na nacionalnoj i sektorskoj razini.
Ove će se inicijative i dalje temeljiti na tekućim procjenama rizika i strateškoj koordinaciji država članica, kako bi se postiglo zajedničko razumijevanje rizika s kojima se Europa suočava i stvorile odgovarajuće mjere kao odgovor na njih.
Više informacija o Europskoj strategiji gospodarske sigurnosti možete pronaći ovdje.
Više informacija o novim inicijativama za jačanje gospodarske sigurnosti možete pronaći ovdje.
Foto: freepik.com
Pročitajte više » | Napisano 26.01.2024.
Javni poziv za sufinanciranje audiovizualnih djela o Domovinskom ratu
Ministarstvo hrvatskih branitelja objavilo je JAVNI POZIV za sufinanciranje audiovizualnih djela o Domovinskom ratu sredstvima Državnog proračuna Republike Hrvatske u 2024. godini.
Predmet Javnog poziva je prikupljanje projektnih prijedloga produkcije i postprodukcije audiovizualnih djela u 2024. godini, i to: kratkometražnih igranih filmova o Domovinskom ratu, kratkometražnih dokumentarnih filmova o Domovinskom ratu, kratkometražnih animiranih filmova o Domovinskom ratu i kratkometražni dokumentarni serijali o Domovinskom ratu - najmanje 10 epizoda.
Svrha i cilj Javnog poziva je promicanje vrijednosti Domovinskog rata na temelju Programa Vlade Republike Hrvatske za mandat 2020.–2024. i Provedbenog plana Ministarstva hrvatskih branitelja za razdoblje 2021.-2024. kroz razvoj i promicanje audiovizualne kulture.
Zahtjev za sufinanciranje mogu podnijeti pravne osobe i obrti registrirani za proizvodnju audiovizualnih djela i upisani u odgovarajući registar u Republici Hrvatskoj ili drugoj članici EU te nezavisni producenti/ice, zajednički s redateljima/icama, sa scenarijem za koji su stekli autorska prava ili potpisali rezervaciju tj. opciju s autorom/icom, u svrhu snimanja audiovizualnog djela.
U Državnom proračunu za 2024. godinu planirana su sredstva za odobravanje najmanje 6 projektnih prijedloga. Jednom projektu je po ovom Javnom pozivu moguće odobriti najviše do 20.000,00 EUR za jednu fazu produkcije ili postprodukcije audiovizualnog djela o Domovinskom ratu.
Jedan podnositelj (pravna ili fizička osoba iz točke V. Javnog poziva) može prijaviti samo jedan projektni prijedlog.
Prijave se dostavljaju isključivo poštanskim putem na adresu:
Ministarstvo hrvatskih branitelja
s naznakom „Javni poziv za sufinanciranje audiovizualnih djela o Domovinskom ratu – ne otvaraj“
Trg Nevenke Topalušić 1.
Zagreb
Javni poziv otvoren je do 15. veljače 2024. godine.
Programu sufinanciranja, javnom pozivu, uputama za podnositelje zahtjeva te obrascima, možete pristupiti OVDJE.
Foto: freepik.com
Pročitajte više » | Napisano 26.01.2024.
NOVOSTI Novosti Najčešća pitanja i odgovori Državno prvenstvo frizera i kozmetičara te Školsko n... Najčešća pitanja i odgovori - Državno prvenstvo frizera i kozmetičara te Školsko natjecanje frizera Hrvatske
NAJČEŠĆA PITANJA I ODGOVORI:
Natjecanje kozmetičara
Smiju li modeli imati odjevnu kombinaciju i frizuru usklađenu s temom? Ocjenjuje li se cijeli izgled ili se fokusira isključivo na šminku na licu?
Modeli moraju imati frizuru i odjeću usklađenu s temom, pri čemu se ocjenjuje šminka, ali ovo dodatno pridonosi ukupnom dojmu.
U navedenim kategorijama, modeli imaju prethodno pripremljenu podlogu, no nije navedeno jesu li dopuštene unaprijed ugrađene ekstenzije trepavica.
Zabranjena je trajna šminka i ekstenzije trepavica. Mogu se koristiti parcijalne trepavice ili jednokratne trepavice u komadu koje se postavljaju na natjecateljskom podiju.
U kategoriji creative eyes, smiju li se primijeniti cirkoni, naljepnice (dekorativne za lice) i drugi ukrasi u području očiju ili su dopušteni samo proizvodi za šminkanje?
U kategoriji creative eyes dozvoljena je upotreba ukrasa u području očiju.
U kategoriji smokey eyes, je li obavezno koristiti isključivo mat crnu boju ili je dopušteno koristiti druge tamne nijanse sjenila unutar iste tehnike? Također, može li se koristiti, na primjer, lid gloss?
U kategoriji smokey eyes look ne mora biti isključivo crna mat boja, nego se mogu koristiti i druge boje.
U kategorijama bridal make up i smokey eyes, budući da se o commercial bridal make up, ocjenjuje li se kreativnost ili samo preciznost, aplikacija, tehnika i sklad šminke na licu?
U navedenim kategorijama ocjenjuje se sve navedeno, pri čemu je važno da commercial bridal make up bude nosiv. Drugim riječima, očekuje se klasični beauty make up s dodatkom vaše kreativnosti.
Školsko natjecanje frizera
Dobila sam upute, međutim nije mi sasvim jasno treba li učenik na natjecanju obojiti kosu modelu ili je potrebno da model već dođe s prethodno određenom bojom kose? Ako je potrebno bojanje na natjecanju, postoji li vremensko ograničenje za izvođenje te aktivnosti? Također, je li odgovornost učenika donijeti sa sobom sve potrebne pribore i preparate?
Natjecatelji moraju prethodno obijati kosu modela, a na natjecanju samo šišaju i friziraju. Sav pribor, alat i materijale učenici donose sa sobom.
Natjecanje frizera seniori
Prijavila bih se za kombiniranu i pojedinačnu kategoriju, ali me zanima je li tada potrebno imati dvije lutke ili je dovoljna jedna?
U slučaju prijave na dvije kategorije, natjecatelj treba imati dvije lutke.
Pročitajte više » | Napisano 25.01.2024.