Izdvojene novosti


Hrvatska obrtnička komora zadovoljna nastavkom mjera za očuvanje radnih mjesta, ali traži da se obrtnicima osiguraju i sredstva za likvidnost

Hrvatska obrtnička komora zadovoljna nastavkom mjera za očuvanje radnih mjesta, ali traži da se obrtnicima osiguraju i sredstva za likvidnost

Hrvatska obrtnička komora već je predlagala proširivanje opsega potpora na sve djelatnosti, za što je Vlada RH danas pokazala razumijevanje pri donošenju kriterija za novi set mjera. Nastavak produljenja potpora za očuvanje radnih mjesta nužan je za sve subjekte koji mogu dokazati pad prihoda u odnosu na isti period u prošloj godini.

Kad su u pitanju potpore za očuvanje radnih mjesta, Hrvatska obrtnička komora zadovoljna je najavljenim promjenama uvjeta, jer pokazuju razumijevanje za probleme na koje smo ukazali, a Hrvatskom zavodu za zapošljavanje već su dostavljeni dodatni prijedlozi koji imaju za cilj revidiranje pojedinih segmenata uvjeta za ostvarivanje mjera. Posebno izdvajamo prijedlog HOK-a da se u suradnji s FINA-om pronađe rješenje isplata potpora na zaštićene račune radnika, s obzirom da je razdoblje moratorija na ovrhe prošlo, a isplata potpora za očuvanje radnih mjesta nije moguća na blokirane račune poslodavaca.

Hrvatska obrtnička komora od početka krize uzrokovane pandemijom naglašava kako je potrebno sačuvati radna mjesta, ali još važnije sačuvati poslodavca obrtnika i osigurati mu likvidnost poslovanja.

Dragutin Ranogajec, predsjednik Hrvatske obrtničke komore ističe:

„Obrtnici imaju i ostale troškove poslovanja, za koja su potrebna sredstva kako bi se održali na tržištu. Hrvatska obrtnička komora podsjeća na zahtjeve već prethodno upućene nadležnim ministarstvima sa svrhom oporavka poslovanja svojih članova, od kojih izdvajam dostupnost HAMAG-BICRO kreditnih linija prilagođenih za obrtnike, smanjivanje zakupnina za poslovne prostore u državnom vlasništvu, rješavanje problema leasinga za prijevoznike – moratorij na cjelokupan anuitet kredita (glavnica + kamate) od minimalno godinu dana, snižavanje PDV-a u ugostiteljstvu za kavu, tople napitke, sokove, pivo i vino te ukidanje poreza na potrošnju, produljenje roka za plaćanje PDV-a na 2 mjeseca, ukidanje obveze plaćanja akontacije poreza na dohodak/poreza na dobit zaključno do prosinca 2021. godine te uvođenje vaučera za zapošljavanje u svim djelatnostima, a ne samo za poljoprivredu kako je sada propisano.“

Pročitajte više » | Napisano 21.10.2020.

Nova Odluka Stožera CZ RH i Preporuke za sprečavanje zaraze bolešću COVID-19 u ugostiteljskim objektima

Nova Odluka Stožera CZ RH i Preporuke za sprečavanje zaraze bolešću COVID-19 u ugostiteljskim objektima

S obzirom na trenutnu epidemiološku situaciju, Stožer CZ RH donio je Odluku o privremenom uređivanju rada i ograničavanju radnog vremena ugostiteljskih objekata i drugih pružatelja ugostiteljskih usluga

Odlukom pravne ili fizičke osobe koje upravljaju ugostiteljskim objektima, pružatelji ugostiteljskih usluga u domaćinstvu i obiteljska poljoprivredna gospodarstva obvezni su organizirati rad u skladu s općim i posebnim preporukama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo koje su objavljene na njihovim mrežnim stranicama te osigurati da se njihovi zaposlenici i gosti pridržavaju utvrđenih epidemioloških mjera.
ugostiteljski objekti mogu raditi od 6,00 do 24,00 sata.
navedeno radno vrijeme odnosi se i na pružatelje ugostiteljskih usluga u domaćinstvu i obiteljska poljoprivredna gospodarstva, osim za usluge smještaja.
navedeno radno vrijeme ne odnosi se na ugostiteljske objekte iz skupina "Hoteli", "Kampovi" i "Ostali ugostiteljski objekti za smještaj", osim za ugostiteljske objekte drugih skupina koji rade u njihovom sastavu.
na prijedlog županijskog stožera civilne zaštite radno vrijeme ugostiteljskih objekata i drugih pružatelja ugostiteljskih usluga može se, za područje pojedine jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, dodatno ograničiti.
Hrvatski zavod za javno zdravstvo objavio je:
Preporuke za sprečavanje zaraze bolešću COVID-19 u ugostiteljskoj djelatnosti noćnih barova i klubova

maksimalan broj osoba na otvorenim ili u zatvorenim prostorima podložan je promjeni sukladno rezultatima situacijske analize i kontinuirane epidemiološke procjene stanja te se trenutno određuje sukladno veličini prostora prema kriteriju 4 m2 korisne površine prostora po osobi. Ne dopuštaju se stajaća mjesta niti visoki stolovi ako se za visokim stolovima omogućuje jedino stajanje gostiju.
javna okupljanja bilo koje vrste i sadržaja, koja uključuju više od 50 sudionika, moraju imati COVID-redara na svakih 50 okupljenih osoba. Svi sudionici moraju biti upoznati s mjerama prevencije za pojedini događaj. Za organizaciju okupljanja u skladu s mjerama kao i ishođenje svih potrebnih odobrenja odgovoran je organizator, a za provedbu uputa zaduženi su COVID-redari koje je dužan educirati i opremiti organizator skupa.
objektima tipa noćni bar ili klub preporučuje se vođenje evidencije sudionika i osoblja radi lakšeg praćenja kontakata u slučaju eventualne pojave zaraze virusom SARS-CoC-2 pri čemu će se prikupljati osnovni podaci: ime, prezime i broj telefona.
ograničenje broja posjetitelja može se postići na način da se na raspolaganje stavi onaj broj stolova koji je moguće postaviti na udaljenost od 3 metra tako da su gosti koji sjede za stolovima međusobno udaljeni 1,5 metara. Najveći broj posjetitelja koji mogu istovremeno boraviti u zatvorenim i na otvorenim prostorima, uz poštivanje preporučenog fizičkog razmaka od 1,5 metara među posjetiteljima, organizator će odrediti sukladno veličini prostora prema kriteriju 4m2 korisne površine prostora po osobi.
preporučuje se, ako postoji mogućnost, organiziranje rada klubova na otvorenom. Na otvorenom se ne dopuštaju stajaća mjesta niti visoki stolovi ako se za visokim stolovima omogućuje jedino stajanje gostiju oko stola. Za šankom (barsko posluživanje pića) postoje samo sjedeća mjesta.
plesni podij u funkciji prostora za ples nije dopušten. Na prostoru plesnog podija preporučuje se postavljanje sjedećih mjesta uz uvjet da stolovi budu na udaljenosti od 3 metra.
Dezinficijens mora biti dostupan na više mjesta u prostoru i to najmanje 1 doza od 500 ml na svakih 10 osoba, a preporučljivo na svakom stolu
Preporuke za sprječavanje infekcije u ugostiteljskim objektima s terasama i bez njih te u ugostiteljskim objektima u smještajnim kapacitetima

Radi sprječavanja širenja infekcije tijekom boravka u ugostiteljskim objektima s terasama i bez njih te u ugostiteljskim objektima u smještajnim kapacitetima potrebno je osigurati fizički razmak među posjetiteljima te između posjetitelja i zaposlenika. Ove se preporuke odnose i na obiteljska poljoprivredna gospodarstva koja u sklopu svog rada i funkcioniranja kao pravnog subjekta nude usluge smještaja, organizacije proslava, poslužuju hranu, piće i napitke.
U prostoru ugostiteljskog objekta dopušta se onoliko osoba koliko ih objekt može primiti na način da korisna površina objekta ima 4 m2 površine po svakom gostu. Na ulazu u objekt i drugdje na vidnom mjestu u objektu mora biti istaknuta obavijest o maksimalnom dopuštenom broju gostiju koji se smiju nalaziti unutar objekta.
Ograničenje broja posjetitelja može se postići na način da se na raspolaganje stavi onaj broj stolova koji je moguće postaviti tako da su stolovi međusobno udaljeni najmanje 3 m a za svakog gosta u prostoru treba biti osigurano 4 m2 površine prostora. Ulazak gostiju regulira se na način da sljedeći posjetitelj ili skupina posjetitelja može ući tek kad prethodna skupina posjetitelja napusti prostor objekta. Fizički razmak između pojedinih grupa posjetitelja mora biti najmanje 1,5 m. Za stolovima mogu sjediti organizirane skupine gostiju pri čemu među pojedinim skupinama gostiju u objektu razmak mora biti najmanje 1,5 m. Primjerice, članovi jedne obitelji sjede udaljeni 1,5 m od druge skupine gostiju, čak i ako se radi o dugačkim stolovima koji su namijenjeni za sjedenje više osoba.
U objektima se stolovi do dolaska gostiju drže praznima, a pribor se servira kada gosti sjednu. Preporučuje se jelovnike istaknuti na ulazu ili drugom vidljivom mjestu na odgovarajući način u plastificiranom obliku, odnosno preporučuje se ukloniti klasične oblike jelovnika. Moguće je posjetiteljima dati usmenu preporuku ili na koji drugi prihvatljivi način iskazati ponudu hrane i pića
Okupljanja bilo koje vrste i sadržaja, koja uključuju više od 50 sudionika, moraju imati COVID-redara na svakih 50 okupljenih osoba. Svi sudionici moraju biti upoznati s mjerama prevencije za pojedini događaj. Za organizaciju okupljanja u skladu s mjerama kao i ishođenje svih potrebnih odobrenja odgovoran je organizator a za provedbu uputa zaduženi su COVID-redari koje je dužan educirati i opremiti organizator skupa.
Dezinficijens mora biti dostupan na više mjesta u prostoru i to najmanje 1 doza od 500 ml na svakih 10 osoba, a preporučljivo na svakom stolu.

Odluka o privremenom uređivanju rada i radnog vremena u ugostiteljstvu dostupna je OVDJE. https://www.hok.hr/sites/default/files/inline-files/Odluka%20o%20privremenom%20ure%C4%91ivanju%20rada%20i%20radnog%20vremena%20u%20ugostiteljstvu.pdf

Preporuke za sprječavanje zaraze bolešću COVID-19 u ugostiteljskoj djelatnosti noćnih barova i klubova dostupne su OVDJE. https://www.hok.hr/sites/default/files/inline-files/Nocni_klubovi_11_10_2020_.pdf

Preporuke za rad ugostiteljskih objekata dostupne su OVDJE. https://www.hok.hr/sites/default/files/inline-files/Preporuke_za_rad_ugostiteljskih_objekata_ver_4_11_10_2020_.pdf

Preporuke za obavljanje djelatnosti pripreme i posluživanja hrane (catering) tijekom epidemije COVID-19 dostupne su OVDJE. https://www.hok.hr/sites/default/files/inline-files/Catering_12_10_2020__.pdf

Pročitajte više » | Napisano 14.10.2020.

Stožer Civilne zaštite RH donio tri nove odluke

Stožer Civilne zaštite RH donio tri nove odluke

S obzirom na trenutnu epidemiološku situaciju, Stožer CZ RH donio je tri odluke kojima je propisao znatno više slučajeva kada je obvezno korištenje maski za lice ili medicinskih maski u zatvorenim prostorima te dodatno postrožio uvjete za prijavljivanje i organiziranje društvenih i javnih okupljanja.

1. Odluka o ograničavanju društvenih okupljanja
- uvodi se nužna epidemiološka mjera ograničavanja društvenih okupljanja u zatvorenim i otvorenim prostorima na koja je pozvano ili se očekuje dolazak više od 50 osoba. Organizatori društvenih okupljanja obvezni su, najkasnije 5 dana prije planiranog okupljanja, putem elektroničke pošte županijskog centra 112, zatražiti suglasnost za održavanje okupljanja od nadležnog županijskog stožera civilne zaštite.

Nužna epidemiološka mjera ne odnosi se na:
- profesionalne umjetničke izvedbe i programe
- amaterske kulturno-umjetničke izvedbe i programe
- kino projekcije
- sportska natjecanja
- okupljanja tijekom svadbenih obreda i svadbenih svečanosti
- pogrebe, posljednje ispraćaje i polaganje urni
- vjerske obrede
- izložbe u muzejskim, galerijskim i ostalim izložbenim prostorima.
Način održavanja iznad navedenih okupljanja te epidemiološki uvjeti i mjere koje se moraju provoditi na ovim okupljanjima utvrđeni su posebnim preporukama i uputama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

Organizatori ostalih društvenih okupljanja (koja nisu navedena u popisu iznad) obvezni su, najkasnije 5 dana prije planiranog okupljanja, putem elektroničke pošte županijskog centra 112 zatražiti suglasnost za održavanje okupljanja od nadležnog županijskog stožera civilne zaštite. Nadležni Stožer obvezan je, u skladu s trenutnom epidemiološkom situacijom i procjenom nadležne epidemiološke službe, odgovoriti na podneseni zahtjev u roku od 48 sati od zaprimanja zahtjeva za suglasnost.

Društvena okupljanja za koja se odbije tražena suglasnost ili društvena okupljanja za koja je, na temelju ove Odluke, trebala biti zatražena suglasnost, a nije zatražena, ne smiju se održati.

2. Odluka o nužnoj mjeri obveznog korištenja maski za lice ili medicinskih maski
- uvodi se nužna mjera obveznog korištenja maski za lice ili medicinskih maski.
Maske za lice ili medicinske maske obvezni su koristiti na ispravan način, tako da cijelo vrijeme dok se nosi maska prekriva usta i nos:
- zaposlenici zdravstvenih ustanova i osobe koje dolaze u posjet pacijentima, ako su posjete dopuštene
- zaposlenici ustanova socijalne skrbi koje pružaju uslugu smještaja i posjetitelji korisnicima, ako su posjete dopuštene
- vozači, ostali zaposlenici u prijevoznim sredstvima javnog prometa i putnici u javnom prometu
- zaposlenici u trgovačkoj djelatnosti i kupci za vrijeme boravka u prodavaonicama
- zaposlenici u ugostiteljskoj djelatnosti koji dolaze u kontakt s gostima ili sudjeluju u posluživanju i pripremi jela, pića i napitaka
- gosti u ugostiteljskim objektima, osim dok sjede na svojim mjestima i konzumiraju hranu, piće ili napitke
- zaposlenici trgovačkih društava, ustanova i institucija koji rade sa strankama i stranke koje dolaze u ta trgovačka društva, ustanove i institucije
- zaposlenici u uslužnim djelatnostima u kojima se dolazi u bliski kontakt s klijentima
- zaposlenici u uredima u kojima se ne može osigurati međusobna fizička distanca od najmanje 2 metra
- vjernici prilikom vjerskih obreda i okupljanja u zatvorenom prostoru
- gledatelji na sportskim natjecanjima koja se održavaju u zatvorenom prostoru
- posjetitelji svih društvenih i javnih okupljanja u zatvorenom prostoru
- druge osobe koje na to obveže njihov poslodavac.

Obvezuju se poslodavci i organizatori društvenih, javnih i drugih okupljanja da provode kontrolu korištenja maski za lice ili medicinskih maski.

3. Odluka o izmjenama Odluke o nužnim mjerama za organizaciju okupljanja na kojima je prisutno više od sto sudionika za vrijeme trajanja proglašene epidemije bolesti COVID-19
- uvode se nužne mjere za organizaciju okupljanja na kojima je prisutno više od 50 sudionika. Organizatori okupljanja koji očekuju dolazak više od 50 sudionika obvezni su teritorijalno nadležnoj službi civilne zaštite Ravnateljstva civilne zaštite putem elektroničke pošte županijskog centra 122, najkasnije 48 sati prije planiranog početka okupljanja, dostaviti obavijest o održavanju okupljanja.
Obavijest obvezno sadrži:
- svrhu, mjesto, dan i vrijeme održavanja okupljanja
- podatke o kontakt osobi
- očekivani broj sudionika
Organizatori okupljanja na kojima je prisutno više od 50 sudionika obvezni su voditi pisanu evidenciju sudionika sukladno uputama i preporukama HZJZ-a. Evidenciju je organizator obvezan čuvati najmanje 14 dana.

Odluka o društvenim okupljanjima dostupna je OVDJE. https://www.hok.hr/sites/default/files/inline-files/Odluka%20-%20dru%C5%A1tvena%20okupljanja.pdf
Odluka o nužnoj mjeri obveznog korištenja maski za lice dostupna je OVDJE.https://www.hok.hr/sites/default/files/inline-files/Odluka%20-%20nu%C5%BEna%20mjera%20maske%20-%20II_.pdf
Odluka o izmjenama Odluke o nužnim mjerama za organizaciju okupljanja na kojima je prisutno više od sto sudionika dostupna je OVDJE. https://www.hok.hr/sites/default/files/inline-files/Odluka%20-%20organizacija%20okupljanja%20%2850%29%20-%201_%20izmjena.pdf
E-mail adrese županijskih centara dostupne su OVDJE

Pročitajte više » | Napisano 13.10.2020.

Ključni dionici kreiranja ribarskih politika Republike Hrvatske u Hrvatskoj obrtničkoj komori

Ključni dionici kreiranja ribarskih politika Republike Hrvatske u Hrvatskoj obrtničkoj komori

Na današnjem sastanku doneseni Zaključci za rješavanje aktualne ribarske problematike u Republici Hrvatskoj

Sastanak predstavnika Ceha ribarstva i akvakulture Hrvatske obrtničke komore s najvišim predstavnicima Ministarstva poljoprivrede i Ministarstva mora, prometa i infrastrukture i ostalim ključnim dionicima u kreiranju ribarskih politika u Republici Hrvatskoj održao se danas u Hrvatskoj obrtničkoj komori.

U raspravi su aktivno sudjelovali ministrica poljoprivrede Marija Vučković, predsjednik Hrvatske obrtničke komore Dragutin Ranogajec, državni tajnik Ministarstva mora, prometa i infrastrukture Josip Bilaver, predstavnici Ministarstva poljoprivrede: državni tajnik Zdravko Tušek, pomoćnik ministrice Ante Mišura i načelnici sektora, predsjednik Ceha ribarstva i akvakulture Robert Momić, predstavnici Hrvatske gospodarske komore, predsjednici koordinacija ribara Hrvatske obrtničke komore, ravnatelj instituta za oceanografiju.

Predstavnici sektora ribarstva iznijeli su svoju problematiku i zatražili da se poduzmu konkretne i brze mjere kako bi im se u uvjetima nastalim širenjem pandemije COVID-19 omogućio nesmetan rad i nastavak poslovanja. Ministrica Vučković i državni tajnik Bilaver pokazali su spremnost na rješavanje problema koji se pojavljuju u ovom sektoru pa je dogovoren niz sastanaka na kojima će se raditi na rješavanju specifičnih poteškoća u ribarstvu i akvakulturi. Predstavnici sektora ribarstva su temeljem konstruktivne rasprave izdvojili goruća pitanja koja je potrebno riješiti u što skorijem roku te ih oblikovali u sljedeće

ZAKLJUČKE

Tražimo nastavak dodjele mjera cjelokupnom ribarskom sektoru, s naglaskom na one mjere koje imaju za cilj smanjiti štetu nastalu zbog posljedica pojave COVID 19 virusa. Ceh ribara Hrvatske obrtničke komore pozdravlja dosadašnje mjere za borbu protiv COVID 19 koje je donijelo Ministarstvo poljoprivrede.

Tražimo da se u Pravilniku o kriterijima za određivanje namjene pojedinog dijela luke otvorene za javni promet županijskog i lokalnog značaja, način plaćanja veza, uvjete korištenja, te određivanje maksimalne visine naknade i raspodjele prihoda svim ribarima na području RH osiguraju isti uvjeti priveza i iskrcaja, kako u financijskom tako i u tehničkom smislu (komunalni vez, godišnji vez).

Tražimo izuzeće primjene Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama u djelu u kojem su definirane sportske luke. S obzirom da u pojedinim dislociranim sportskim lukama postoji mali broj ribara koji vrše izlov s malim plovilima na maloj udaljenosti od same luke ili prve sljedeće komunalne odnosno ribarske luke tražimo izuzeće za njih kako bi mogli imati privez u takvim lučicama.

Tražimo da se predstavnici Hrvatske obrtničke komore, ribari i brodari, uključe u radna tijela pri donošenju dugo očekivanog novog Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama.

Tražimo izradu i primjenu pravilnika kojim će biti definirano da ovlaštenje za broj posade iznad nužne trećine po upisnom listu broda izdaje kapetan samog broda.

Tražimo osiguranje mogućnosti prodaje ribe na otvorenom djelu ribarnica kako bi se povećao plasman ribe i smanjila šansa za širenje zaraze među pučanstvom za vrijeme trajanja pandemije COVID-19.

Tražimo da se osigura postojanje dovoljnog broja lučkih ispostava duž cijele obale Jadranskog mora. Potrebno je osigurati i nužna koncesijska odobrenja za funkcioniranje postojećih kao i izgradnju novih benzinskih postaja duž cijele obale.

Tražimo strateški planirano izdavanje dugoročnih koncesijskih odobrenja za potrebe akvakulture.

Tražimo da se u Upisnom listu omogući uvid o trajanju plovidbene dozvole, kao i datumi pregleda brodova.

Pročitajte više » | Napisano 13.10.2020.

Stožer civilne zaštite RH donio je Odluku o izmjeni Odluke o nužnoj mjeri ograničavanja radnog vremena ugostiteljskih objekata iz kategorije „Barovi

Stožer civilne zaštite RH donio je Odluku o izmjeni Odluke o nužnoj mjeri ograničavanja radnog vremena ugostiteljskih objekata iz kategorije „Barovi".

Mjera ograničavanja radnog vremena ugostiteljskih objekata iz kategorije "Barovi" (noćni klub, noćni bar, disco-bar, caffe bar i sl.) primjenjuje se do 22. listopada 2020. godine. Navedeni ugostiteljski objekti smiju biti otvoreni najduže do 24 sata.

Nova Odluka dostupna je za preuzimanje OVDJE. https://www.hok.hr/sites/default/files/inline-files/Odluka%20-radno%20vrijeme%20Barovi%20-%204_%20izmjena0710.pdf

Pročitajte više » | Napisano 08.10.2020.